השתלת עצם

מרפאת השיניים ד"ר שוורץ
מרפאת השיניים ד"ר שוורץ

מרפאת שיניים רב תחומית ברמת פולג, נתניה

מהי השתלת עצם?

השתלת עצם דנטלית היא הליך כירורגי שבו נלקחת פיסת עצם:

 • מחלק אחר בגוף (אוטוגני)
 • מבנק רקמות אנושי (אלוגרפט)
 • מבנק רקמות של בעלי חיים (קסנוגרפט)
 • מחומר סינטטי (אלופלסט)

ואז היא מושתלת בפה. מטרת השתלה היא להגדיל את הנפח והצפיפות של העצם באזור המיועד השתלת שיניים, כך שהלסת תוכל לתמוך בשתלים דנטליים או בתותבות שיניים אחרות.

השתלת עצם כוללת:

 • הסרת עצם פגומה או חולה.
 • הכנת חומר השתל.
 • הנחת השתל באזור הפגוע. 

הצלחת התהליך תלויה בבריאותו הכללית של המטופל, ובמיומנות המנתח המבצע את ההליך.

מתי נצטרך לבצע השתלת עצם?

הליך זה משמש בדרך כלל במקרים בהם מטופל איבד שיניים עקב פציעה, זיהום או ריקבון, וכתוצאה מכך העצם שמסביב התדרדרה, וגם כדי לטפל בבעיות שיניים אחרות כגון מחלות חניכיים, דלקת חניכיים וחסימה, שיוצרות אזורים של אובדן עצם.

השתלת עצם מתבצעת לעיתים גם כאשר צריך לבנות מחדש את הלסת לפני קבלת תותבות.

סוגי השתלות עצם

ישנם ארבעה סוגים עיקריים:

 1. שימור רכס –  סוג זה של חומרי עצם מונחים בשקע מיד לאחר עקירת שן. זה ממלא את החלל שהשן החסרה השאירה, ומונע מצידי השקע להתחמק.
 2. הגדלת רכס – אם חסרות שיניים במשך זמן מה, עצם הלסת התומכת עשויה להיות דקה יותר ממה שהייתה קודם לכן. הגדלת רכס מגדילה את הרוחב והנפח של עצם הלסת, כך שהיא יכולה לספק בסיס יציב לשתלים, או אפשרויות שיקום אחרות.
 3. הרמת סינוס – הסינוסים המקסילריים יושבים ממש מעל השיניים האחוריות העליונות. אם השיניים האלה חסרות בפה, הסינוסים עלולים לרדת ולפלוש לחלל הפה שהיה תפוס קודם על ידי שורשי השיניים. בתרחיש זה, רופא השיניים לא ירצה למקם שתלים מכיוון שהם עלולים לחדור לממברנת הסינוס. כדי לטפל בבעיה זו, מנתח הפה יבצע הרמת סינוס. הליך זה מעלה את הסינוס בחזרה למקומו הנכון. לאחר מכן מבצעים השתלת עצם דנטלית מתחת לסינוס, ויוצרים בסיס מוצק להשתלות שיניים בהמשך.
 4. השתלת עצם חניכיים – זיהום ממחלת חניכיים עלול לשחוק את העצם התומכת בשיניים, מה שעלול לגרום לשיניים להתרופף. השתלת עצם חניכיים ממוקמת סביב שן קיימת כדי להפחית את הניידות ולספק תמיכה נוספת.

ברוב המקרים, אחרי השתלות עצם חייבים להחלים לחלוטין לפני ביצוע שתלים, הנחת שיניים תותבות וכד'. זאת, מכיוון שכל אדם הוא ייחודי, וזמני ההחלמה משתנים. במקרים נדירים, ייתכן שרופא השיניים יוכל לבצע השתלת עצם ושתל דנטלי בו-זמנית. אבל זה נקבע על בסיס כל מקרה לגופו.

אולי יעניין אותך:

טיפול שורש | טיפולים משקמים

הליך השתלת עצם – איך זה עובד?

הליך השתלת עצם בפה ובלסת יכול להשתנות בהתאם לטכניקה הספציפית שבה המנתח משתמש ובהתאם לצרכים האישיים של המטופל. באופן כללי השלבים הכרוכים בהליך השתלת עצם הם:

 • הרדמה: השלב הראשון בכל הליך כירורגי הוא מתן הרדמה כדי להקהות את האזור בו מבצעים את השתלת העצם. ניתן לעשות זאת באמצעות הרדמה מקומית או הרדמה כללית, בהתאם להעדפת המטפל ומורכבות הניתוח.
 • חתך: המנתח יעשה חתך קטן ברקמת החניכיים כדי לגשת לעצם שיש להגדיל או להחליף.
 • הכנת עצם: בהתאם לסוג השתלת העצם המנתח יצטרך להכין אותה לפני שהיא מונחת באזור המקבל. כלומר להתאים את החלק הנתרם למקום בו הוא אמור להיות מונח.
 • מיקום ההשתלה: מניחים את חומר ההשתלה במקום שאליו הוא מיועד, ומאבטחים אותו באמצעות פין מיוחד או צמנט כירורגי. 
 • סגירה: לאחר שהשתל נמצא במקום, המנתח יסגור את החתך בתפרים. ייתכן שהמטופל יצטרך לענוד סד רך או מכשיר מגן אחר כדי לעזור לשתל להחלים כראוי.

לאחר הניתוח: המטופל מקבל הנחיות כיצד לטפל באזור ההשתלה, כולל כיצד לטפל בכאב, בנפיחות ובדימום. בעת הצורך הוא יקבל גם אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום, והנחיות להימנע ממזונות מסוימים ופעילויות שעלולות לשבש את תהליך הריפוי.

בסרטון ד"ר דב שוורץ בתוכנית הטלויזיה "הפרופסורים" מסביר על טכניקות בתחום השתלות שיינים למחוסרי עצם.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים?

 • זיהום: כל ניתוח כירורגי פולשני טומן בחובו סיכון לזיהום, שעלול להיות חמור יותר בפה ובלסת בשל הסיכון להתפשטות לאזורים אחרים, כמו הסינוסים.
 • דימום: לעיתים רחוקות יכול להיגרם דימום, ובמקרים מסוימים, דימום זה יכול להיות קשה לשליטה. 
 • כאב ונפיחות: כאב ונפיחות שכיחים לאחר הליך השתלת עצם, וניתן לטפל בהם באמצעות משככי כאבים וקומפרסים קרים.
 • נזק עצבי: ההליך עלול לפגוע בעצבים בפה ובלסת, מה שעלול להוביל לחוסר תחושה או עקצוץ בפה או בפנים.
 • דחייה או כישלון של ההשתלה: קיים סיכון שהגוף ידחה את חומר ההשתלה, או שהשתל לא ישתלב כראוי עם העצם הקיימת. או שעלולה להתפתח כאשר משתמשים בחומר סינטטי.
 • סיבוכי סינוס: במקרה של שתל הרמת סינוס, קיים סיכון לסיבוכים בסינוסים, כגון סינוסיטיס או זיהום.

החלמה ושיקום

החלמה ושיקום מניתוח השתלת עצם בפה יכולים להימשך עד מספר חודשים, תלוי בסוג ומורכבות הניתוח. לרוב מדובר ב 4-6 חודשים

 • כאב ונפיחות: שכיחים לאחר הניתוח, והמנתח עשוי לרשום תרופות נגד כאבים כדי לנהל את אי הנוחות. 
 • מנוחה והתאוששות: חשוב להקפיד על מנוחה, ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך מספר ימים לאחר הניתוח. זה יעזור לגוף להתמקד בריפוי ולהפחית את הסיכון לדימום או לסיבוכים אחרים.
 • דיאטה: עדיף לאכול מזון רך במשך מספר ימים לאחר הניתוח, כדי להימנע מהפעלת לחץ על מקום ההשתלה. המנתח עשוי גם להמליץ להימנע ממזונות חמים או חריפים, שעלולים לגרות את האזור.
 • היגיינת הפה: חשוב לשמור על הפה נקי וללא חיידקים במהלך תהליך הריפוי. 
 • המשך טיפול: אם השתלת העצם משמשת להכנה לשתל דנטלי, יהיה צורך להמתין מספר חודשים עד שהשתל ישתלב עם העצם הקיימת לפני שניתן יהיה להכניס את השתלים.
תוכן עניינים
השתלת עצם - תמונה ראשית - ד״ר שוורץ

לקביעת תור חייגו 09-8355222 או השאירו פרטים

ממליצים

ניצה בובליל
קרא עוד
מרפאת ד"ר שוורץ מומלצת בחום. מקצועיות, אמינות, יחס אישי וחם. הייתי מאוד בלחץ עוד לפני שנכנסתי לטיפול. מנהלת המרפאה רינת כל כך מדהימה והרגיעה אותי. ד"ר שוורץ מקסים, הסביר לי כל דבר ברוגע ובנועם. היה לי טיפול מדהים. מחכה כבר לפעם הבאה. צוות מספר 1.
אמיר פריזנטי
קרא עוד
שירות מקצועי ומהיר. משלב טכנולוגיה חדשה בעולם כתרים וסתימות.
גיל כהן
קרא עוד
שירות מעולה ומקצועי. זמן המתנה קצר ומחיר מצוין.
תמי ינאי
קרא עוד
מרםאה איכותית ומקצועית. צוות מקצועי ומיומן. שיטות חדשניות. אמינים מאוד ומקצועיים ביותר. מומלץ בחום!!
נאור בוארון
קרא עוד
רופאים מקצועיים יחס אדיב צוות המרפאה הכי טוב שנתקלתי בו. ממליץ לכולם לטפל אצל מרפאת השיניים של ד"ר שוורץ.
אפרת בוקר
קרא עוד
ממליצה בענק על רופא מדהים ומקצועי. לא הרגשתי כאב והכי מרוצה!
שמואל אלעד
קרא עוד
יעילים ומקצועיים מאוד!
טל אלגזי
קרא עוד
דיוק ואסתטיקה!
אורלי גבאי
קרא עוד
שומעים, אנחנו אצל ד"ר סנונית הבת שלי נועם בת 16, מוכנה ללכת רק אליה, עשתה אצלה יישור שיניים וסתימה אף פעם לא מרגישים כאב. סנונית עדינה, נעימה וכל כך מקצועית. תקשיבו תבואו רק אליה באמת שהיא אלופה!!!! ד"ר סנונית הזריקה לנועם זריקת הרדמה ותוך כדי כך נועם בתי מחייכת :) אם רק הייתם מבינים כמה זה גדול שהיא לא מפחדת וואו! סנונית אלופה! ץודה רבה סנונית אהובה אנחנו בוחרים רק בך!
הקודם
הבא

מידע מקצועי

תמונה ראשית - יישור שיניים למבוגרים- מרפאת השיניים דר שוורץ בנתניה

יישור שיניים למבוגרים

למה חשוב ליישר שיניים עקומות בכל גיל? טיפולי אורתודונטיה, כלומר יישור שיניים, נחשב בעבר כמתאים בעיקר לילדים ונוער. למעשה, תיקון של מנח השיניים ומיקום השיניים

קרא עוד »
תמונה ראשית - יישור שיניים פנימי - מרפאת השיניים דר שוורץ בנתניה

יישור שיניים פנימי

יישור שיניים פנימי – רקע כללי יישור שיניים פנימי הוא סוג של טיפול אורתודנטי פופולרי. מטרת הטיפול היא לתקן אי התאמות במיקום השיניים ואופן צמיחתן.

קרא עוד »

צרו קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​